بورسیه تحصیل در کانادا

//بورسیه تحصیل در کانادا

بورسیه تحصیل در کانادا

 

بورسیه تحصیل در کانادا:  اگرچه تحصیل در کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای توسعه یافته مانند انگلیس و آمریکا مقرون به صرفه‌تر است، با این حال باز هم هزینه‌های تحصیل برای دانشجویان خارجی گران تمام می‌شود. بسیاری از دانشجویان به دلیل شهریه‌ی دانشگاه‌ها که اغلب به ده‌ها هزار دلار در سال می‌رسد، در تامین هزینه‌های خود با مشکل مواجه می‌شوند. بنابراین وجود بورس‌های تحصیلی مخصوص دانشجویان خارجی، خبر خوبی محسوب می‌شود. بورس‌های تحصیلی می‌توانند کمک زیادی برای کاهش هزینه‌های تحصیل در کانادا باشند، با این وجود، نحوه‌ی برخورداری از این بورس‌ها ممکن است برای بسیاری از دانشجویان گیج کننده باشد. از این رو برای روشن شدن موضوع، در این مطلب بورس‌های تحصیلی مناسب برای دانشجویان خارجی را بررسی می‌کنیم.

بورس‌های تحصیلی بر اساس شایستگی دانشجو

برای اعطای این نوع بورس‌های تحصیلی وضعیت مالی دانشجو در نظر گرفته نمی‌شود و صرفا بر اساس موفقیت‌هایی که فرد به دست آورده است، چنین بورسیه‌ای به وی اعطا می‌شود. افرادی واجد شرایط دریافت این نوع بورسیه هستند که موفقیت‌های زیادی در دانشگاه و مدرسه ‎ی خود، یا در رشته‎ها ی ورزشی، هنری و یا خدمات اجتماعی به دست آورده باشند.

بورسیه‌های مربوط به دانشگاه یا کالج

بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌ها  کانادا به دانشجویان خود بورسیه اعطا می‌کنند. تعداد زیادی از این بورس‌ها به شکلی هستند که بدون درخواست شخص دانشجو هم می‌توانند به وی اعطا شوند. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در مورد این نوع بورس‌ها باید وب سایت محل تحصیل خود را چک کنید و درباره‌ی کمک‌‎های مالی که موسسه ارائه می‎دهد، تحقیق کنید.

بورس‌های مالی

این نوع بورسیه‌ها به دانشجویانی اعطا می‌شوند که دارای مشکل مالی هستند. البته اکثر بورس‌های موجود در این دسته مخصوص شهروندان کانادایی هستند، با این حال تعدادی بورس مخصوص دانشجویان خارجی هم وجود دارد. برای اینکه ببینید واجد شرایط دریافت این نوع بورس‌ها هستید یا نه، باید وب سایت دانشگاه خود را چک کنید.

بورس‌های دولتی

این نوع بورس‌ها از طرف دولت کانادا به دانشجویان بین المللی که برای تحصیل در کانادا درخواست داده‌اند، اعطا می‌شود. امکان دریافت بورس‌های دولتی هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد. برای دریافت اطلاعات بیش‌تر در مورد این نوع بورس‌های تحصیلی، به EduCanada مراجعه کنید.

بورسیه‌های مخصوص کشورهای خاص

این نوع بورس‌ها به دانشجویانی اعطا می‌شود که از کشورهای درحال توسعه و یا مناطق خاص برای تحصیل در کانادا درخواست می‌فرستند. در اوایل سال 2019، کانادا تعداد 650 بورس تحصیلی کوتاه مدت را به دانشجوهای آمریکای لاتین و کارائیب اختصاص داد. لیست کامل این نوع بورس‌های تحصیلی را می‌توانید در EduCanada مشاهده کنید.

بورسیه‌های اعطا شده از طرف بخش خصوصی

بسیاری از صاحبان مشاغل و اهدا کنندگان خصوصی بورس‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کنند. معمولا این بورسیه‌ها به دانشگاه‌های خاصی داده می‌شود؛ پس برای بهره مندی از این بورس‌ها باید با موسسه‌ای که در آن به تحصیل مشغول هستید تماس بگیرید و درباره‌ی این نوع بورس‌های تحصیلی تحقیق کنید.

بورس‌های مخصوص مقطع کارشناسی ارشد

بورسیه تحصیل در کانادا

بورسیه تحصیل در کانادا

علاوه بر بورسیه‌های مخصوص دانشجوهای مقطع کارشناسی، بورس‌های زیادی هم برای دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد و مقاطع بالاتر تحصیل می‌کنند، وجود دارد. چند مورد از محبوب‌ترین این بورس‌ها را در ادامه معرفی کرده‌ایم.

  • بورسیه‎ها ی وانیر کانادا: این بورس یکی از سودمندترین بورسیه‌های تحصیلی کانادا است. این بورس مخصوص دانشجویان مقطع دکترا است. ازطریق این بورس به مدت سه سال و هر سال 50 هزار دلار به دانشجو پرداخت می‌شود. دانشجویان می‌توانند از این بورسیه برای تحصیل در کانادا در هر دو مقطع کارشناسی ارشد و دکترا به صورت ترکیبی هم استفاده کنند. دولت کانادا بورسیه‌ی وانیر را برای جذب بیش‌تر دانشجویان مقطع دکترا از سطح جهان اعطا می‌کند. هدف از اعطای این بورسیه تبدیل کانادا به قطبی جهانی در زمینه‎ی تحقیقات و آموزش است. هر سال فقط تعداد محدود 167 بورس تحصیلی از این نوع به دانشجویان اعطا می‌شود. دانشجویان برای دریافت این بورس باید دارای دانش علمی، پتانسیل تحقیقی و توانایی رهبری بالا باشند.
  • بورسیه‌های بانتینگ: این بورسیه مخصوص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های علوم اجتماعی و بهداشتی است. این بورسیه به مدت دوسال اعتبار دارد و هر سال 70 هزار دلار به دانشجو پرداخت می‎شود. این نوع بورسیه نیز به تعداد محدود و هر سال به 70 دانشجو اعطا می‌شود. برای کسب اطلاعات بیش‌تر درباره‌ی شرایط دریافت این بورس، می‌توانید به وب سایت دولت کانادا مراجعه کنید.
  • بورسیه‌های NSERC: این بورسیه‌ها مخصوص دانشجویان رشته‌های علوم طبیعی و مهندسی مقطع کارشناسی است. این بورسیه به مدت سه سال به دانشجو اعطا می‌شود و هر سال 21 هزار دلار برای پوشش هزینه‌های تحصیل در کانادا به وی پرداخت می‎کند. در سایت NSERC می‌توانید اطلاعات بیش‌تری هم درباره شرایط اعطای این بورسیه پیدا کنید.
  • بورسیه‌های آنتاریو: این بورسیه توسط دولت هر استان کانادا به دانشجویان همه‌ی رشته‌های تحصیلی که دارای شایستگی تحصیلی هستند، اعطا می‌شود. این مورد هم شامل شهروندان کانادا می‌شود و هم دانشجویان بین المللی را دربر می‌گیرد. این بورسیه برای دو ترم تحصیلی 10 هزار دلار و برای سه ترم تحصیلی 15 هزار دلار ارزش دارد. دانشجویان واجد شرایط برای دریافت این بورسیه برای تحصیل در کانادا باید شرایط خاصی داشته باشند، از جمله: باید در مقطع کارشناسی ارشد و یا دکترا ثبت نام کنند، برای دو یا چند ترم (به طور کل 21 تا 57 هفته) در دوره‌های آموزشی ثبت نام کرده باشند و همچنین تحصیلات خود را در یکی از موسسات آموزشی آنتاریو تکمیل کنند.

جمع‌بندی

تحصیل در کانادا رویای بسیاری از دانشجویان در سراسر جهان است. دسترسی به این رویا با وجود بورسیه‌های تحصیلی آسان‌تر شده است. برای اینکه بتوانید برای تحصیل در کانادا مشکلات مالی خود تا حدودی هموارتر کنید، بهتر است به وب سایت دانشگاه یا موسسه آموزشی محل تحصیل خود مراجعه کرده و درباره‌ی بورس‎های تحصیلی مناسب خود تحقیق کنید.

 

By |۱۳۹۸-۸-۱۳ ۰۵:۲۶:۳۸ +۰۰:۰۰۲۹ام مهر, ۱۳۹۸|Categories: تحصیل در کانادا|Tags: , |۰ Comments

About the Author:

Leave A Comment

موسسه راهیان آیین دانش با شعار” ما همراه واقعی شما هستیم” سعی بر کسب رضایت مندی بالای متقاضیان خود دارد

Translate »