تحصیل در کانادا از طریق SDS

//تحصیل در کانادا از طریق SDS

تحصیل در کانادا از طریق SDS

تحصیل در کانادا از طریق  SDS چیست؟

با توجه به سوال بیشمار مخاطبان گروه راهیان آیین دانش در  مورد جریان مستقیم دانشجویی تصمیم گرفتیم در این مقاله را به تشریح  SDS را به طور مفصل بپردازیم .

جریان مستقیم دانشجویی یا همان Student Direct Stream برنامه‌ای برای پردازش سریع درخواست صدور مجوز تحصیلی برای کسانی است که قصد دارند در دوره‌های بعد از دوره متوسطه در موسسه‌ای داخل کانادا به تحصیل بپردازند. SDS همچنین برای ساکنان کشورهایی مانند چین، هند، مراکش، پاکستان، فیلیپین، سنگال و ویتنام هم قانونی است. متقضیان واجد شرایط برای تحصیل در کانادا از طریق جریان مستقیم دانشجویی، باید شرایط خاصی را رعایت کنند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد،  نکته مهم اینکه این برنامه برای ایرانیان فعال نیست.

SDS چیست؟

بعضی از دانشجویان بین‌ المللی می‌توانند مجوز تحصیلی خود را از طریق استفاده از SDS سریع‌تر دریافت کنند. در صورتی که متقاضیان تمام شرایط قانونی لازم را رعایت کنند، IRCC به بیشتر درخواست‌های SDS طی 20 روز رسیدگی می‌کند. فقط درخواست‎هایی که به صورت الکترونیکی ارسال شده باشند، از طریق SDS پردازش می‌شوند. سایر درخواست‌هایی که به صورت غیرالکترونیکی و یا به عبارتی به صورت کاغذی ارسال می‌شوند، از طریق سیستم عادی پذیرش بررسی می‌شوند و زمان بررسی آن‌ها هم با درخواست‌های SDS تفاوت دارد. افراد خارجی که واجد شرایط SDS هستند، باید سایر قوانین مورد نیاز برای مهاجرت را رعایت کرده و مدارک قانونی مربوطه را ارائه دهند.

معیارهای واجد شرایط بودن برای SDS

درخواستی که توسط متقاضیان برای تحصیل در کانادا از طریق SDS ارسال می‌شود، باید شامل موارد زیر باشد:

 • مدرک قبولی در یک آزمون زبان معتبر که تاریخ آن حداکثر مربوط به 2 سال قبل از ارسال درخواست SDS باشد. نمره مورد نیاز در این آزمون با توجه به نوع آزمون‎ها متفاوت است. برای مثال نمره قبولی در آزمون آیلتس برای هر کدام از مهارت‌های خواندن، گوش دادن، نوشتن و صحبت کردن 6.0 یا بیشتر است. نمره قبولی در آزمون زبان فرانسوی TEF باید معادل معیارهای قبولی در کانادا باشد. نمره قبولی در آزمون CLB هم برای هر کدام از مهارت‌ها متفاوت است؛ برای صحبت کردن حداقل نمره 310، گوش دادن حداقل نمره 249، خواندن 207 و حداقل نمره برای نوشتن 310 است.
 • مدارکی برای اثبات سرمایه گذاری تضمین شده (GIC) به مبلغ 10.000 دلار و یا بیشتر، از هر بانکی که توسط شرکت بیمه سپرده گذاری کانادا (CDIC) بیمه شده باشد و یا هر بانکی که در لیست IRCC SDS موجود است.
 • مدارک مبنی بر اثبات پرداخت شهریه سال اول توسط متقاضی. این مدارک می‌تواند به شکل رسید دریافتی از دفتر Dlian باشد یا به صورت نامه‌ای از طرف DLI که در آن رسید بانکی مربوط به پرداخت شهریه وجود دارد.

علاوه بر مدارک ذکر شده، متقاضیان تحصیل در کانادا از طریق SDS باید مدارک زیر را هم (در صورت وجود) همراه با درخواست الکترونیکی خود ارسال کنند:

 • درخواست دریافت مجوز تحصیل در کانادا
 • فرم اطلاعات خانوادگی
 • فرم درخواست برای دریافت ویزای موقت
 • مدارک قانونی مربوط به ازدواج
 • مدرک پذیرش معتبر کبک
 • مدارک مربوط به پرداخت هزینه ارسال درخواست
 • مدارک شناسایی معتبر
 • کپی از صفحه اطلاعات و بیوگرافی گذرنامه
 • هر مدرک اضافی که توسط دفتر صدور ویزا بریا متقاضی تعیین شده باشد

نکته: در اکثر مواقع متقاضی موظف است مدارک احراز هویت بیومتریک را ارائه کند. بعد از ارسال درخواست و پرداخت هزینه‌های لازم ( در صورت لزوم)، یک نامه‌ شامل دستورالعمل‌های بیومتریک برای متقاضی ارسال می‌شود. در این نامه مدارک لازم جهت احراز هویت بیومتریک به متقاضی اطلاع داده می‌شود.

نکته 2: باید به این موضوع دقت داشته باشید که درخواست‌هایی که به صورت ناقض ارسال شده باشند، رد خواهند شد. برای مثال اگر هزینه پردازش درخواست پرداخت نشده و یا مبلغ اشتباهی پرداخت شده باشد، درخواست متقاضی رد می‌شود.

شرایط پذیرش خانواده متقاضیان SDS

اعضای خانواده افرادی که برای تحصیل در کانادا از طریق SDS اقدام کرده‌اند، در صورتی که به صورت همزمان با متقاضی اصلی در خواست خود را ارسال کنند، واجد شرایط پذیرش همزمان خواهند شد. درخواست اقامت موقت (مجوز کار، مجوز تحصیل و اجازه اقامت موقت) اعضای خانواده متقاضی، باید به عنوان عضوی از یک گروه خانوادگی به صورت همزمان و آنلاین ارسال شود.

دوره‌های مقدماتی و برنامه‌های مطالعاتی

متقاضیانی که قبل از شروع تحصیل در کانادا، دوره‌های مقدماتی و یا برنامه‌های تحصیلی در دانشگاه می‎گذرانند، ممکن است واجد شرایط پذیرش از طریق SDS باشند. الته این در صورتی است که متقاضیان تمام شرایط دیگر لازم برای پذیرش را داشته باشند. برای مثال متقاضی هنوز هم باید درخواست خود را به صورت الکترونیکی ارسال کند و همراه درخواست خود، مدارک کامل مربوط به دوره‌ای که گذرانده است، برنامه‌ی اصلی مطالعاتی و مدرک دریافتی مانند دیپلم یا سایر مدارک معتبر را باید به صورت واضح مشخص کند.

جمع‌بندی

متقاضیانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، بهتر است شرایط ذکر شده را با دقت بررسی کنند تا در صورت واجد شرایط بودن برای پذیرش از طریق SDS یا هر طریقی دیگری، مدارک لازم را تهیه کرده و مسیر سریع‌تری را برای تحصیل در کانادا در پیش بگیرند و از آنجایی که این مراحل از پیچیدگی خاص بر خوردار است پیشنهاد می شود حتما از کمک مشاورین، با تجریه و آشنا به قوانین در این امور استفاده کنید مثلا در این همین مورد برنامه SDS. نکته مهم این است  SDS جریان مستقیم دانشجویی علاوه بر منافعی که برای خود متقاضیان دارد، راه مهاجرت اعضای خانواده متقاضی را نیز هموارتر می‌کند ولی این برنامه در حال حاضر برای ایرانیان فعال نیست.

مشاوره
By |۱۳۹۸-۸-۱۳ ۰۵:۲۷:۱۵ +۰۰:۰۰۲۰ام مهر, ۱۳۹۸|Categories: تحصیل در کانادا|Tags: |۰ Comments

About the Author:

Leave A Comment

موسسه راهیان آیین دانش با شعار” ما همراه واقعی شما هستیم” سعی بر کسب رضایت مندی بالای متقاضیان خود دارد

Translate »