راهنمای گام به گام تحصیل در کانادا

//راهنمای گام به گام تحصیل در کانادا

راهنمای گام به گام تحصیل در کانادا

 

راهنمای گام به گام تحصیل در کانادا بدین منظور تهیه شد که کانادا محل 21 دانشگاه از میان 500 دانشگاه برتر جهان و 32 دانشگاه برتر از میان 1000 دانشگاه منتخب دنیا است. در سال 2018 آمار دانشجویانی که با مجوز تحصیلی در کانادا به تحصیل می‌پرداختند 572.415 نفر بود. مشخص است که با تحصیل در کانادا برخی از بهترین برنامه‌های مطالعاتی جهان در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، همچنین کانادا محل استقرار تعدادی از عالی‌ترین مراکز تحقیقاتی و موسسات دانشگاهی جهان است. بنابراین اگر تصمیم دارید در خارج از کشور تحصیلات خود را ادامه دهید، کانادا باید در صدر لیست کشورهای منتخب شما باشد. در ادامه‌ی این مطلب نحوه‎ی تحصیل در کانادا را به صورت گام به گام بررسی می‌کنیم.

گام اول: درک الزامات موجود

برای اینکه یک موسسات آموزشی کانادایی با درخواست شما موافقت کند، باید شرایط مختلفی که برای تحصیل در مدارس و شرکت در دوره‌های ارائه شده توسط موسسات آموزشی وجود دارد را درک کنید. علاوه بر این، داوطلبان تحصیل در کانادا باید قوانین و مقررات مربوط به اخذ مجوز تحصیل را به صورت دقیق مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. توجه داشته باشید که برای اخذ مجوز تحصیل در کانادا فقط درخواست برای مدارس شناخته شده و دوره‌های تحصیلی تایید شده، قابل قبول خواهد بود.

در حالت ایده‌آل، داوطلبان باید حداقل از حدود یک سال قبل برای درخواست مجوز تحصیلی برنامه‌ریزی کنند. شرایط و قوانین مشترک برای همه‌ی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی شامل موارد زیر می‌شود:

  • گذرنامه جدید
  • تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی، به همراه مدارک اثبات قبولی در آزمون‌های زبان مورد نظر با حداقل نمره قبولی
  • مدارک مربوط به اثبات توانایی داوطلب در تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کانادا

البته ممکن است قوانین و مدارک لازم برای استان‌های مختلف کانادا متفاوت باشد، به همین دلیل داوطلبان در این مرحله باید دقت زیادی به خرج دهند.

گام دوم: موسسه و دوره‎‌ی تحصیلی خود را انتخاب کنید

اولین گام برای انتخاب یک موسسه آموزشی، مشخص کردن وضعیت آن به عنوان یک موسسه آموزشی برگزیده (DLI) است. فقط موسسات DLI امکان پذیرش دانشجویان خارجی را دارند. زمانی که برای تحصیل در کانادا درخواست می‌دهید باید یک دوره‌ی آموزشی اصلی را انتخاب کنید. تعویض دوره‌ی تحصیلی در دانشگاه‌های کانادا راحت است، با این حال بهتر است از همان ابتدا دوره‌ای را که واقعا علاقه‌ به ادامه تحصیل در آن دارید، انتخاب کنید.

گام سوم: آزمون تعیین مهارت زبان را انجام دهید

برای ورود موفقیت‌آمیز به دانشگاه‌های کانادا همه‌ی دانشجویان خارجی باید مهارت خود را در زبان انگلیسی یا فرانسه اثبات کنند. برای زبان انگلیسی معمولا نتیجه آزمون آیلتس مدنظر قرار می‌گیرد. بعضی از موسسات هم نمره قبولی در آزمون‌های کمریج مانند Advanced یا TOFEL را هم می‌پذیرند.

برای زبان فرانسه هم می‌توانید در آزمون‌های DALF,DELF یاTCF شرکت کنید. آزمونTEF هم یکی از گزینه‌های محبوب داوطلبان برای اثبات مهارت زبان فرانسه است.

بنابراین در این گام باید آزمون را انتخاب کنید، هزینه‌ی آن را پرداخت و کتاب‌های مربوطه را تا رسیدن به سطح پیشرفته مطالعه کنید. لازم است از توانایی‌های بالایی در زبان برخوردار باشید تا با درخواست شما موافقت شود.

گام چهارم در راهنمای گام به گام تحصیل در کانادا: درخواست خود را برای دانشگاه ارسال کنید

حالا زمان آن رسیده است که با لیست کوتاه دانشگاه‌های مورد نظر خود تماس بگیرید، شرایط مربوط به پذیرش آن‌ها را بپرسید و در نهایت همه‌ی موارد را به خوبی آماده کنید. داشتن گزینه‌های زیاد در لیست دانشگاه‌ها شاید سودمند به نظر برسد، ولی باید هزینه‌ی درخواست را هم در نظر بگیرید. هزینه‌ی هر بار درخواست بین 100 تا 250 دلار متفاوت است.

هرگز دانشگاه‌ها را به صورت تصادفی انتخاب نکنید. گزینه‌های خود را با هم مقایسه کنید، دوره‌های تحصیلی و موسسات مورد علاقه خود را تعیین کرده و سپس یک یا دو دانشگاه را به عنوان گزینه پشتیبان در نظر بگیرید. هنگام پر کردن فرم درخواست، دقت زیادی به خرج دهید و اطلاعاتی را ارئه دهید که مدارک معتبری برای اثبات آن‌ها داشته باشید. بعد از ارسال درخواست، باید مدتی برای دریافت پذیرش دانشگاه صبر کنید. بعد از اینکه در دوره‌ی مورد نظر خود قبول شدید، دانشگاه برای شما نامه‌ی پذیرشی می‌فرستد که در مراحل بعدی نقش مهمی ایفا می‌کند.

گام پنجم: برای اخذ مجوز تحصیل اقدام کنید

حالا که یک موسسه آماده‌ی پذیرش شما است، زمان آن رسیده که برای دریافت مجوز تحصیل در کانادا اقدام کنید. می‌توانید به صورت آنلاین درخواست اخذ این مجوز را پر کنید و یا به مرکز درخواست ویزای محلی خود مراجعه کنید. مدارک مورد نیاز برای ارسال این درخواست شامل این موارد می‌شود:

  • نامه‌‎ی پذیرش دانشگاه که در مرحله‌ی قبل دریافت کردید
  • گذرنامه
  • مدارکی است که اثبات می‌کند شما توانایی تامین هزینه‌ی زندگی خود را در کانادا دارید.

اگر برای تحصیل در موسسه یا دانشگاهی در استان کبک درخواست می‌فرستید، علاوه بر نامه‌ی پذیرش یک (CAQ) هم دریافت می‌کنید. برای ارسال درخواست اخذ مجوز تحصیل در کانادا باید این نامه را هم به همراه سایر مدارک دیگر ارسال کنید.

گام ششم: برای سفر آماده شوید

بعد از پردازش درخواست توسط سازمان‌های مربوطه و در صورت لزوم انجام مصاحبه، افسر مهاجرت در مورد درخواست مجوز تحصیلی داوطلب تصمیم می‌گیرد. در صورت دریافت مجوز، می‌توانید برای سفر خود به کانادا برنامه‌ریزی کنید. توجه داشته باشید که این مجوز تحصیلی دارای تاریخ شروع است؛ یعنی قبل از این تاریخ داوطلب اجازه‌‌ی ورود به کانادا را ندارد. پس مطابق تاریخ شروع مجوز تحصیلی خود برنامه‌ریزی کنید.

گام هفتم: تحصیل در کانادا

در زمان ورود به کانادا مامور مهاجرت تمام مدارک شما از جمله مجوز تحصیل را یک بار دیگر بررسی می‌کند. این آخرین مرحله‌ی تشریفات مربوط به مهاجرت است. بعد از رسیدن به کانادا شما می‌توانید تمام تمرکز خود را بر روی تحصیل خود بگذارید و به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی در کانادا درس بخوانید.

بعد از اتمام دوره‌ی تحصیلی چه اتفاقی می‌افتد؟

از آنجایی که دانشجویان بین‌المللی که در کانادا تحصیل کرده‌اند؛ جوان و با فرهنگ این کشور آشنا هستند، دارای مهارت در زبان و مدرک تحصیلی کانادایی هستند و همچنین معمولا اکثر آن‌ها تجربه‌ی کاری دارند، دولت فدرال کانادا این فارغ‌التحصیلان را به عنوان یک شهروند ایده‌آل می‎داند. بنابراین دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی می‌توانند در کانادا به دنبال شغل بگردند و کار خود را در این کشور شروع کنند. تغییرات جدیدی که در سیستم انتخاب اکسپرس به وجود آمد هم امکان تغییر اقامت موقت دانشجویان را به اقامت دائم فراهم کرده است.

 

By |۱۳۹۸-۹-۹ ۱۳:۱۰:۵۴ +۰۰:۰۰۹ام مهر, ۱۳۹۸|Categories: کانادا|Tags: , , |۰ Comments

About the Author:

Leave A Comment

موسسه راهیان آیین دانش با شعار” ما همراه واقعی شما هستیم” سعی بر کسب رضایت مندی بالای متقاضیان خود دارد

Translate »