محل سکونت دانشجویان خارجی در کانادا

//محل سکونت دانشجویان خارجی در کانادا

محل سکونت دانشجویان خارجی در کانادا

محل سکونت دانشجویان خارجی در کانادا پس از ورود به کشور کانادا برای تحصیل، اولین نیاز شما پس از خوراک، مسکن است. باید بدانید وسایلتان را کجا بگذارید که امن باشد و شب در کجا آرام بگیرید که برای روز بعد سرحال باشید. انتخاب یک مکان مناسب برای تحصیل در کانادا یکی از نکات بسیار مهم است.

قطعا این کشور هم مانند دیگر نقاط جهان، مناطق و خانه های متفاوتی دارد و هر کس به فراخور مدت زمان تحصیل یا اقامت و پولی که در دست دارد، باید برای خرید یا اجاره ی مسکن دانشجویی خود تصمیم بگیرد و چه بهتر که از کشور مبدا و قبل از ورود به کانادا برای این مسئله تصمیم گرفته باشد و اطلاعات کافی راجع به این مسئله را کسب کرده باشد.

عده ای بلافاصله پس از ورود به این کشور، با پولی که در دست دارند، خانه میخرند. اما بعضی دیگر چند وقتی را در هتل یا خوابگاه های ارزان قیمت تر سر می کنند تا از محله ها و شرایط و قوانین کانادا اطلاعات بیشتری بگیرند و محلی برای زندگی خود محیا کنند که از همه لحاظ برایشان مناسب و مقرون به صرفه باشد.

فراموش نکنید که برای سفرتان از ایران برنامه ریزی کنید و حداقل یک یا 2ماه زودتر از شروع کلاس ها و پر شدن خانه ها و خوابگاه ها، به کانادا بروید تا برای انجام کارهایتان، دچار عجله و تشویش نشوید.

فراموش نکنید که شما یک دانشجو هستید و مهم ترین چیزی که برای گرفتن خانه باید به آن توجه کنید، مسافت آن تا دانشگاه یا کالجی است که در آن درس میخوانید. قطعا مدرسه یا دانشگاه مورد نظرتان، مکانی برای شما معرفی می کند، اما مجبور نیستید صرفا همان مکان را انتخاب کنید.

در کانادا خانه های تریبلکس و دوبلکس، یک خوابه، دو خوابه، سه خوابه ، آپارتمان های مختلف و حتی آپارتمان های بدون اتاق خواب برای دانشجویانی که در آنجا تحصیل می کنند وجود دارد که مخصوص زندگی مجردی است. برای گرفتن اتاق در پردیس دانشگاهی نیز، باید از دانشگاه خود اطلاعات کسب کنید.

در کشور کانادا، 4نوع ملک برای اقامت دانشجویی و تحصیل 1یا چند ساله ی شما وجود دارد:

نوع اول،محل سکونت دانشجویان خارجی در کانادا خوابگاه های داخل پردیس دانشگاه یا خارج آن است که دانشگاه ها برای رفاه حال دانشجویان خود، آن را تاسیس و مدیریت می کنند.در این خانه ها، افراد به صورت تنها یا چندنفره زندگی میکنند و استفاده از آشپزخانه و سرویس و حمام و … باید به صورت مشترک با دیگر دانشجویان باشد. معمولا افراد تازه وارد و سال اولی در این اتاق ها جای می گیرند تا کمی با محیط انس بگیرند.

نوعی دیگر از خوابگاه نیز وجود دارد که دانشجویان خارجی می توانند از آن استفاده کنند خارج از پردیس و داخل شهر است. در این خانه ها که اتاق هایشان معمولا خصوصی و تنها برای یک نفر است، عموما دانشجویان سال های بالا و تحصیلات تکمیلی زندگی می کنند.

به طور کلی برای اقامت در این خوابگاه ها، به طور متوسط باید سالانه، حدود 6000 دلار بودجه هزینه کنید. البته این عدد در شهرهای مختلف کانادا بسیار متغیر است. برای مثال اتاقی ساده و مشترک در خوابگاه دانشگاه بریتیش کلمبیا 520 دلار ماهیانه دریافت میکند، اما اقامتگاهی وابسته به دانشگاه تورنتو حدود 12000دلار به ازای یک اتاق و وعده های غذایی دریافت می کنند.

در کانادا و بعضی دیگر از کشورها، رسم است که اتاقی از خانه را اجاره می دهند. یعنی خانواده در خانه زندگی می کنند و یکی از اتاق های همان خانه در اختیار شما قرار می گیرد و اجاره ی آن را می پردازید. معمولا این خانه ها که به اقامتگاه میزبان معروف هستند، وعده های غذایی شما را هم تامین می کنند و در بسیاری از مسائل که با آنها آشنا نیستید، شما را یاری می کنند تا به راحتی مشکلتان را حل کنید.

نوع دیگر از مسکن که دانشجویان خارجی در کانادا از آن استفاده میکنند، خانه هایی است ک به هر کسی اجاره داده می شود و تنها مختص دانشجویان نیست. خانه ها و آپارتمان های کوچک و بزرگ که با اثاثیه و به صورت مبله به شما اجاره داده می شود را می توانید از سایت های املاکی مربوط به کانادا بیابید و به راحتی پس از بررسی نظراتی که در رابطه با آن ثبت شده، رزرو کنید.

سایت هایی مانند Craigslist و HouseTrip شما را در این مسیر یاری میکنند. البته حتما در نظر داشته باشید که قبل از رزرو، درباره ی ملک مورد نظرتان با مشاور مهاجرتی خود مشورت کنید. این کار را زودتر انجام دهید زیرا این ملک ها، خصوصا در بعضی ماه های سال مانند آگوست و سپتامبر همیشه رزرو شده هستند و حداقل 2تا3 ماه زودتر از موعد، باید عملیات رزرو را انجام داده باشید. برای رزرو ملک، قرارداد 6ماهه یا یک ساله می بندید و احتمالا به اندازه ی اجاره ی یک ماه هم نزد صاحبخانه پول گرو می گذارید که پس از گذشتن مدت قرارداد، این مبلغ به شما بازمی گردد.

قبل از اقدام برای اجاره ی هر خوابگاه یا ملکی، همه ی امکانات آن، از قبیل اینترنت، آب گرم، برق، گاز، تلفن و وسایل زندگی را چک کنید و در قرارداد ذکر کنید. هزینه ی هر یک از این خدمات را قبل از قرارداد محاسبه کنید و اگر بیش از حد مجاز است، آن را خریداری نکنید.

برای اقدام به اجاره ی آپارتمان خود در کانادا، قبل از هر چیز باید قوانین را بدانید و مدارک لازم را تهیه کنید. در این قوانین، شرایط مالک و مستاجر و وظایفشان در قبال یکدیگر کاملا مشخص شده است. البته قوانین ملکی در استان های مختلف یکسان نیست اما آنچا در همه جای این کشور یکسان است را توضیح میدهیم.

وقتی برای اجاره ی منزل اقدام میکنید، باید با املاک محلی یا اینترنتی هماهنگ شوید و ملک های مورد نظرتان را به شکل مجازی بازدید کنید. پس از انتخاب، باید ملک را تمیز و ایمن تحویل بگیرید. در قراردادتان به اقلامی اشاره شده که باید در خانه وجود داشته باشد؛ این وسایل، ممکن است یخچال، لباسشویی، سیستم سرمایش و گرمایش یا هر وسیله ی دیگری باشد که مستاجر به آن نیاز دارد. بیمه ی ملک باید کپی شود و سندی از قرارداد اجاره نیز در اختیار مستاجر قرار بگیرد. در ضمن کلیه ی هزینه های تعمیرات و خرابی خانه بر عهده ی صاحب خانه می باشد.

در مقابل، صاحبخانه حق دارد مبلغ اجاره را سر موعد و بدون کوچک ترین کم و کاستی دریافت کند.مستاجر باید قبوض را بلافاصله پرداخت کند و از آزار همسایه و دیگر مواردی که خلاف قانون شهروندی است، خودداری کند.

در واقع بسیاری از قوانین مانند کشور خودمان است اما جانب احتیاط را رعایت کنید تا در مسایل ریز و جزئی به مشکلی برنخورید و سفری ایمن و شاد داشته باشید در ادامه تعدادی از قوانین در زمینه اجاره املاک در کانادا برای شما جمع آوری شده که می توانید خیلی برای شما مفید و کاربردی باشد:

قبل از اجاره ملک در کانادا

صاحبخانه شما نمیتواند در این موارد از شما سوال بپرسد و یا به این دلایل ملک را به شما اجاره ندهد :

  • نژاد ، محل مبدا یا منشأ قومی.
  • دین؛
  • جنسیت ، سن ، گرایش جنسی یا وضعیت زناشویی.
  • وضعیت خانوادگی؛
  • ناتوانی یا معلولیت
    به عنوان مثال ، صاحبخانه نمی تواند از اجاره دادن شما امتناع کتد، به این دلیل که شما تازه وارد کانادا هستید یا به دلیل این که فرزند دارید.

بعد از اینکه  وارد محل سکونت خود به عنوان یک دانشجویان خارجی در کانادا شدید

هنگامی که به خانه خود نقل مکان کردید ، از حقوق مهمی برخوردار هستید. برخی از این حقوق شامل حق:

یک خانه امن: خانه شما باید ایمن و در حالت خوبی باشد.یعنی وسایل خانه سالم باشد حتی اگر شما قبل از توافق برای اجاره خانه ، از مشکلات اطلاع داشته باشید.
بیمه مستاجر شما ملزم به داشتن بیمه مستاجر نیستید اما در صورت بروز حادثه (حتی یک مورد که باعث آن نشده اید) ، داشتن بیمه مستاجر می تواند از شما محافظت کند و هزینه های مربوط به خسارت را بپردازد.
خدمات حیاتی: شما باید به گرما ، آب سرد و گرم ، برق و سوخت (مانند گاز طبیعی) دسترسی داشته باشید. صاحبخانه شما نمی تواند این خدمات را خاموش کند ، حتی اگر اجاره خود را پرداخت نکرده اید. صاحبخانه شما ممکن است خدمات را برای مدت کوتاهی خاموش کند تا بتوانند تعمیرات خود را انجام دهند. صاحبخانه ممکن است هزینه خدمات حیاتی را بپردازد. یا ممکن است هزینه آنها را بپردازید.
گرما: صاحبخانه شما باید از 1 سپتامبر تا 15 ژوئن خانه شما را گرم کند. صاحبخانه باید اطمینان حاصل کند که گرما در 20 درجه سانتیگراد یا بیشتر است. برخی از شهرها از گرمای استاندارد بالاتری برخوردار هستند. برای اطلاع بیشتر از حداقل استانداردهای گرما در جامعه خود با شهرداری خود تماس بگیرید.

حریم خصوصی: صاحبخانه شما به دلایل خاص می تواند وارد خانه شما شود. به عنوان مثال ، صاحبخانه شما می تواند برای انجام تعمیرات وارد خانه شما شود یا خانه را به مستاجران احتمالی یا در مواقع اضطراری نشان دهد.
اجاره کنترل شده افزایش می یابد: صاحبخانه ممکن است اجاره شما را در یک دوره 12 ماهه افزایش دهد. میزان افزایش باید در حدود قانونی باشد. شرایط ویژه ای وجود دارد که یک صاحبخانه می تواند به شورای صاحبخانه و مستاجر درخواست کند تا آن را بیش از حد مجاز در یک سال معین افزایش دهد.
محافظت از اخراج غیرقانونی: شما می توانید فقط به دلایل خاصی اخراج شوید. اگر صاحبخانه شما سعی در اخراج شما داشته باشد ، شما حق دارید با هیئت موجر و مستاجر جلسه دادرسی داشته باشید.
کودکان در خانه: شما حق دارید بچه هایی را در خانه خود زندگی کنید. فرزندان و خانواده شما حق دارند صدای “منطقی” ایجاد کنند.
اسناد: شما حق دارید کپی کتبی از قرارداد اجاره نامه خود را نگه دارید ،شامل  اخطار کتبی از نام و آدرس قانونی صاحبخانه خود ، و رسیدهای اجاره بها .

شما به عنوان مستاجر مسئولیت هایی نیز دارید. لطفا مقاله مسئولیت من به عنوان مستاجر چیست؟  را در مرجع مطالعه فرمایید . برای کسب اطلاعات بیشتر هم می توانید مرجع این مقاله مراجعه کنید :

https://settlement.org/ontario/housing/rent-a-home/tenant-rights-and-responsibilities/what-are-my-rights-as-a-tenant

ما در راهیان آیین دانش امیداواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد .

 

By |۱۳۹۸-۸-۱۱ ۱۴:۴۳:۵۹ +۰۰:۰۰۸ام آبان, ۱۳۹۸|Categories: تحصیل در کانادا|Tags: , |۰ Comments

About the Author:

Leave A Comment

موسسه راهیان آیین دانش با شعار” ما همراه واقعی شما هستیم” سعی بر کسب رضایت مندی بالای متقاضیان خود دارد

Translate »