ScanadaScanada

تحصیل در کانادا

//تحصیل در کانادا
تحصیل در کانادا۱۳۹۸-۸-۱۴ ۱۳:۴۹:۱۶ +۰۰:۰۰

چرا تحصیل در کانادا، چرا کانادا مقصدی خوبی برای ادامه تحصیل است؟

هرساله بیش از 200 هزار متقاضیتحصیل در کانادا دانشجوی بین المللی در دانشگاه ها وکالج های کانادا تحصیل می کنند، تحصیل در کانادا انتخاب بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل است. سطح بالای کیفیت آموزشی، ارزشمند بودن مدارک تحصیلی و معقول بودن هزینه ها باعث شده تحصیل در کانادا در بین دانشجویان کشورهای متفاوت بخصوص ایران بسیار مورد توجه قرارگیرد. کانادا جزو کشورهای G8 یعنی هشت کشور صنعتی وثروتمند جهان که 50 درصد اقتصاد جهان را در دست دارند می باشد و در بین این کشورها پول بیشتری برای آموزش هزینه می کند. در مجموع دولت کانادا اهمیت زیادی به یادگیری می دهد و به همین علت سیستم آموزش و پرورش همچنین آموزش عالی این کشور از استاندارد بالایی برخوردار است.

تحصیل در کانادا

کانادا یکی از پر طرفدارترین مقاصد مهاجرت تحصیلی

استانداردهای بالای دانشگاه ها و مراکز آموزشی این کشور باعث می شوند مدارک اخذ شده ازآنها در همه کشورها معتبر باشند و فرصت های شغلی زیادی را در پیش روی فارغ التحصیلان قرار دهند.

مدارکی که از دانشگاه ها و مراکزآموزشی کانادا گرفته می شوند به راحتی در ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای مشترک المنافع معادل سازی می شوند و دارای اعتبار هستند.

تغییرات در شرایط زندگی هر کسی، همیشه با محاسن و معایبی همراه است؛ اما مهاجرت به کشوری پیشرفته از جمله تغییراتی است که کمتر کسی از آن پشیمان شده است. آیا تا به حال به مهاجرت، برای پیشرفت و بالا بردن سطح علمی خود و کشورتان فکر کرده اید؟ تابحال به تحصیل خود یا فرزندانتان  در کشورهای درجه یک دنیا! به رویای دور از دسترسی که دست یابی به آن چندان هم سخت نیست؛ کانادا، دومین کشور بزرگ جهان،با داشتن 35میلیون جمعیت، تراکم جمعیت بسیار پایینی دارد و با توجه به فضای خالی از جمعیت سرزمین خود، برای جذب مهاجر اعلام آمادگی میکند. کانادا یکی از 10 کشور برتر و یکی از 8 کشور صنعتی و ثروتمند دنیاست که 50% ثروت جهان را در دست دارند و مسلما سطح رفاه و دانش در این کشور با دیگر کشورها قابل مقایسه نیست. حتی هزینه های تحصیلی نیز در این کشوراز دیگر کشورها، مثلا انگلستان پایین تر است، در صورتیکه سطح رفاه در این 2 کشور به هیچ وجه یکسان نیست. همچنین در کشور کانادا بورسیه ها و اجازه ی کار حین تحصیل، این امکان را به دانشجو می دهد که بتواند بخشی از هزینه های شهریه و زندگی اش را تامین کند. مثلا با حداقل حقوق در این کشور میتواند در هفته حدود 30 ساعت کار کند تا قسمتی از شهریه ی خود را پوشش دهد.اما اگر فکر ترک تحصیل به سرش بزند، دانشگاه با اداره ی مهاجرت این کشور، هماهنگی لازم را برای اخراج او از کشور کانادا به عمل می آورند.

تحصیل در کانادا به طور کلی هزینه های دوره های اولیه ی آموزشی را 17000 تا 33000 دلار تخمین زده اند و شهریه ی دوره های پیشرفته و تحصیلات تکمیلی از این مبلغ هم کمتر است. البته رشته های هنری و پزشکی شهریه ی بیشتری نسبت به دیگر رشته ها دارند. البته گاهی هم خود دانشگاه برای افرادی که شایستگی بورسیه ی تحصیلی دارند و از نظر علمی می درخشند، امکانات تسهیلاتی یا تحصیل رایگان برای او در نظر میگیرند.

البته قبل از اینکه وارد این کشور شوید، هزینه های پیش بینی شده و پیش بینی نشده ای دارید که در اینجا به چند مورد اشاره می کنیم:

هزینه ی انجام کارها توسط موسسات مجاز- از ۱۲۰۰ تا ۱۹۰۰ دلار

هزینه ی ادمیشن فی دانشگاه ها – 100 تا 200 دلار

هزینه ی دریافت ویزای تحصیلی کانادا – ۲۳۵ دلار به ازای هر نفر

هزینه ی دریافت CAQ برای استان کبک – ۱۱۱ دلار

تحصیل در دانشگاههای کانادا کشور کانادا با داشتن 200 هزار دانشجو از سراسر دنیا، به قطبی علمی بدل گشته و از 50 دانشگاه برتر دنیا 3 دانشگاه نخست در کشور کانادا تاسیس شده است که به ترتیب دانشگاه مک گیل،دانشگاه تورنتو،دانشگاه برتیش کلمبیا نام دارند.شکی نیست که سطح و کیفیت آموزش در این کشور کاملا پیشرفته و مترقی است و سیستم آموزشی آن، اهمیت زیادی برای دانش و دانشجو قائل است. علاوه بر این ها، مدارک اخذ شده از مراکز آموزشی کانادا در تمامی کشورهای دنیا معتبر و قابل ترجمه و معادل سازی است و همین موجب میشود که فارغ التحصیلان این مراکز، فرصت های شغلی قابل توجهی داشته باشند. علاوه بر این ها، کیفیت بالای سطح زندگی، آزادی های فردی و سیاسی، استانداردهای رفاهی و ثبات اقتصادی، در این کشور مثال زدنی ست و همین عوامل باعث شده که مردم از سراسر دنیا این کشور را برای مهاجرت انتخاب کنند.

مهم ترین ملاک های کشور کانادا برای پذیرش دانشجو،6مورد است که به آن اشاره می کنیم؛

 • رشته ی تحصیلی
 • معدل
 • دانشگاهی که در آن درس خوانده اید
 • دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل در آن را دارید
 • زمانی که از آخرین مدرکتان گذشته است( فاصله تحصیلی)
 • سابقه کار

اما مهاجر برای پذیرفته شدن در مراکز آموزشی و دانشگاه های این کشور، باید شرایطی را هم داشته باشد.مثلا:

 • داشتن پذیرش از یک مرکز آموزشی یا دانشگاه معتبر
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی (داشتن مدرک زبان فرانسوی علاوه بر انگلیسی امتیاز محسوب می شود.)
 • داشتن نمرات و معدل بالا
 • داشتن توان مالی برای تامین مخارج تحصیل و زندگی
 • داشتن سلامت روح و جسم
 • نداشتن سوءسابقه
 • تعهد به ترک کشور کانادا پس از اتمام تحصیل

دوره های تحصیلی در کانادا به شرح زیر است:

 • دوره ی کالج (دوره ی مهارت های کاربردی مرتبط با بازار کار)
 • دوره ی Pre-bachelor( دوره ی مقدماتی لیسانس)
 • دوره ی دیپلما ( دوره ی 30 واحدی مابین کالج و بچلر)
 • دوره ی bachelor(لیسانس)
 • دوره ی Pre-Master (مقدماتی فوق لیسانس)
 • دوره ی Master(فوق لیسانس)
 • دوره ی پست بک ( لیسانس پیشرفته)
 • دوره ی دکتری( پژوهش و تحقیق در رابطه با موضوعی علمی)

مهاجر، با توجه به سن و تحصیلات خود، یکی از این دوره ها را برای تحصیل در کانادا برمیگزیند و برای آن برنامه ریزی و اقدام می کند تا از سمت دانشگاه مورد نظر تایید شود و ادامه تحصیل دهد. البته در همین زمان است که باید تکلیف بیمه ی درمانی خود را نیز مشخص کند، تا قبل از ورود به کشور جدید، کارهای مربوط به بیمه ی او نیز انجام شده باشد.بیمه های دانشجویی که 7 ساعت از 24 ساعت را شامل می شود، برای دانشجویان بین المللی مقرون به صرفه تر از دیگر بیمه هاست. از دیگر مزایا تحصیل در کانادا می توان:

1-کیفیت  سیستم آموزشی کانادا

دانشگاه های کانادا در سطح جهانی به علت کیفیت بالای سیستم آموزشی وتکنولوژی پیشرفته ایی که دارند مورد علاقه بسیاری از دانشجویان بین المللی می باشند. چهار دانشگاه این کشور در رتبه صد دانشگاه های دنیا قرار دارند: دانشگاه مک گیل، دانشگاه تورنتو، دانشگاه برتیش کلمبیا و دانشگاه آلبرتا
افراد برجسته بسیاری در دانشگاه های این کشوربه فعالیت های آموزشی وپژوهشی مشغول هستند.  دانشگاه های کانادا بالغ بر 25 نفر از برندگان جایزه نوبل را معرفی کرده اند وصدها برنده جایزه علمی وهنری دیگر را نیز به دنیا ارائه داده اند.

2-شرایط تحصیلی کانادا

استانداردهای بالای دانشگاه ها و مراکز آموزشی این کشور باعث می شوند مدارک اخذ شده ازآنها در همه کشورها معتبر باشند و فرصت های شغلی زیادی را در پیش روی فارغ التحصیلان قرار دهند.

مدارکی که از دانشگاه ها و مراکزآموزشی کانادا گرفته می شوند به راحتی در ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای مشترک المنافع معادل سازی می شوند و دارای اعتبار هستند.

تحصیل در کانادا

3-تحصیل مقرون به صرفه

هزینه زندگی و شهریه دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی در کشور کانادا در مقایسه با کشورهایی مانند آمریکا و انگلیس به مراتب پایین تر است و به همین دلیل برخی از دانشجویان تحصیل در کانادا را ترجیح می دهند.

4-جامعه ای با تنوع فرهنگی گوناگون

جامعه چند فرهنگی به دلیل مهاجرت از کشورهای مختلف یکی از ویژگی های بارز کشور کاناداست و تقریبا مردمانی از تمامی نژادها وفرهنگ ها در این کشور زندگی می کنند. دانشجویانی که کانادا را انتخاب می کنند می توانند در طول تحصیل خود با فرهنگهای متعددی آشنا شوند.

5- جامعه ای امن وسالم

کانادا پایین ترین درصد جرم و جنایت در منطقه را دارد و با اینکه در شمال کشور آمریکا واقع شده است قوانین سختی در مورد حمل سلاح های گرم وجود دارد. امنیت اجتماعی بالا و محیط آرام کشور کانادا یکی از دلایلی است که سبب جذب دانشجویان و بالا رفتن انتخاب تحصیل در کانادا شده است . یک دانشجوی بین المللی در این کشور از همان آزادی که سایر شهروندان کانادایی برخوردار هستند، برخوردار خواهند بود و از زندگی در کشوری که در آن احترام به حقوق انسانی، فرهنگ و مذهب های متفاوت وجود دارد لذت خواهد برد.

6- زندگی در محیط های جذاب دانشجویی

محیط های دانشگاهی در کانادا علاوه بر امکانات و تجهیزات پیشرفته آموزشی دارای امکانات ورزشی، تفریحی و هنری نیز هستند. دانشجویان فرصت های بیشماری برای پر کردن اوقات فراغت خود دارند، استفاده از امکانات ورزشی تا کنسرت های متعدد و مسافرت های جمعی با سایر دانشجویان از جمله این فرصتهاست.

تحصیل در دانشگاه کنکوردیا

7- اجازه کار در حین تحصیل در کانادا

اجازه کار به دانشجویان امتیازی است که هم از نظر مالی و هم از نظر کسب تجربه کاری تحصیل در کانادا را متمایزمی کند. البته امکان پیدا کردن کار در کانادا به عوامل زیادی بستگی دارد که مهمترین آن تسلط شما بر زبان انگلیسی است. احتمال یافتن کار در کانادا نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر بیشتر است و اکثر دانشجویانی که به طور جدی در جستجوی کار هستند موفق می شوند. دانشجویان مقطع ارشد تحقیقاتی و دکترا نیزامکان گرفتن کار در پروژه های تحقیقاتی را دارند.

8- امکان اقامت بعد از تحصیل 

امکان اقامت برای کسب تجربه کاری و حتی به دست آوردن اقامت دائم یکی از فرصت های بی نظیر برای دانشجویان علاقه مند است. سالهاست که کانادا برای جذب نیروهای متخصص انواع ویزاهای اقامتی را ارائه می دهد و مسلما فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا می توانند بدون اینکه خاک کانادا را ترک کنند برا دریافت این نوع ویزاها اقدام کنند.

9-یکی از بهترین نقاط دنیا برای زندگی

براساس سازمان ملل متحد، کانادا از سال 1994 در لیست 10 کشور برتر جهان برای زندگی قراردارد. در واقع سه شهر ونکور، تورنتو و کلگری جزو ده شهر برتر دنیا هستند. استاندارد بالای زندگی، امید به زندگی بالا، درصد پایین جرم و جنایت همچنین ثبات اقتصادی از عواملی هستند که این کشور در لیست برترین کشورها قرار می دهد.

10-کشوری پیشرفته با تکنولوژی بالا

وجود دانشمندان با استعداد و محققان پرتلاش در کشور محیطی بی همتا برای کار و تحصیل ایجاد کرده است. کانادا در امور کامپیوتری و فناوری اطلاعات، ارتباطات از راه دور، حمل ونقل شهری، هوافضا، میکروالکترونیک، دستگاه های پزشکی، نرم افزارهای پیشرفته، انرژی های برق آبی وهسته ایی، لیزر، بیوتکنولوژی، صنایع غذایی، دارای فرصتی بی نظیر است و بدست آوردن آن در گرو اخذ پذیرش از دانشگاه در رشته مورد علاقه و دریافت ویزا دانشجویی است.

اگر تمایل به تحصیل در خارج از کشور به خصوص در کانادا را دارید برای اطلاعات بیشتراز شرایط تحصیلی، اعتبار دانشگاه ها، مدارک مورد نیاز ویزا و… فرم ارزیابی را پر و ارسال نمایید تا از مشاوره رایگان مشاورین ما بهره مند شوید.

نتیجه گیری:

شکی نیست که مهاجرت از کشوری مانند ایران که مردم آن با یکدیگر مانند دوست و برادرند، کار آسانی نیست و در بدو ورودتان به کشور کانادا ممکن است دلتان بخواهد راه آماده را بازگردید و به شرایط قبل بازگردید. اما با وجود مردم خونگرم و مهمان نواز این کشور، میتوانید رنج دلتنگی را راحت تر هضم کنید و در گروه هایی که به آن علاقه دارید عضو شوید و دوستان خوبی پیدا کنید. تحصیل در کانادا به شما این امکان را می دهد که دوستانتان را از میان افراد با سواد و آموزش دیده انتخاب کنید و از هر یک با توجه به تخصصش، یاری بجویید. اما بدانید که این دلتنگی ها بیش از چند ماه دوام ندارد و با جا افتادن شما در موقعیت جدید، از بین می رود و موقعیت ها و فرصت های عالی جایگزین آن می شود.

Load More Posts

موسسه راهیان آیین دانش با شعار” ما همراه واقعی شما هستیم” سعی بر کسب رضایت مندی بالای متقاضیان خود دارد

Translate »