درباره کانادا

///درباره کانادا
درباره کانادا۱۳۹۸-۷-۶ ۱۴:۴۶:۰۷ +۰۰:۰۰

درباره کانادا وسیستم آموزشی وجغرافیا آن

مساحت کانادا حدود 10 میلیون کیلومترمربع وجمعیتی برابر 35 میلیون از غرب و شرق به اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام، از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از جنوب به ایالات متحده آمریکا همسایه است.
هرچند کانادا پس از روسیه بزرگترین کشور جهان است، اما جمعیت آن تنها حدود یک پنجم جمعیت روسیه می‌باشد. نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت این کشور در امتداد مرز جنوبی آن زندگی می کنند.
این کشور دارای 10 ایالت و3 قلمرواست. این ایالت ها عبارتند از: انتاریو، کبک، نوااسکوشیا، نیوبرانزویک، بریتیش کلمبیا، مانیتوبا، آلبرتا، ساسکاچوان، نیوفوندلند و لابرادور، جزیره پرنس ادوارد. سه قلمرو در کانادا نیز قلمرو شمال غرب، نوناووت، و یوکان هستند.
پایتخت آن اتاوا در استان انتاریواست.
پرجمعیت‌ترین شهرها به ترتیب تورنتو(در انتاریو)، مونترآل( درکبک) و ونکوور(در بریتیش کلمبیا)می‌باشند.
تورنتو از نظر پویندگی‌های بورسی در جهان بین ۱۰ کشور نخست است. آب و هوای تورنتو سرد و جنگل‌های تایگا در این کشور دیده می‌شود برج سی ان در تورنتو نخستین برج بلند مخابراتی جهان است.
در بیرون از شهر آبشار نیاگارا جای دارد که بزرگ‌ترین آبشار از نظر پهنا است و یک دهکده رویایی نیز به همین نام (نیاگارا) هست.
این آبشاردر مرز آمریکا و کاناداست ( استان انتاریو از قلمروی کانادا وایالت نیویورک از قلمرو آمریکا)

سیستم حکومتی در کانادا

حکومت کانادا دمکراسی پارلمانی فدرال به همراهی پادشاهی مشروطه (پادشاه یا ملکه بریتانیای کبیر)است.
کانادا یک کشور چندفرهنگی است اما زبان رسمی آن انگلیسی وفرانسوی است.

اقتصاد کانادا

کانادا یک کشور توسعه یافته وعضوگروه هشت G8 است.( هشت کشور صنعتی جهان که 65 درصد اقتصاد جهان را در دست دارند)
این کشور دارای اقتصاد بازار آزاد است وثروت ناخالص ملی آن به طور تقریبا برابری بین مردمش توزیع شده است.در دهه های گذشته اقتصاد آن به سرعت پیشرفت کرده ونرخ بیکاری پایین آمده به طوری که در حال حاضرنرخ بیکاری در حدود 6 درصد است.
دو صنعت نفت وچوب بری از مهمترین صنایع این کشور است به طوری که دومین کشور دارای ذخایر نفت و گاز در جهان بعد از عربستان سعودی می باشد.
کانادا بزرگ‌ترین تولید کننده اورانیوم ، روی و بسیاری از محصولات منابع طبیعی، مثل طلا، نیکل، آلومینیوم وسرب است.
این کشور همچنین یکی از عرضه کنندگان اصلی محصولات کشاورزی بخصوص غلاتی مانند گندم است.

سیستم آموزشی کانادا

سیستم آموزشی در کانادا به صورت فدرالی اداره نمی شود بلکه هر ایالت سیستم وقوانین خاص خود را دارد البته تاحدود زیادی مشابه هم هستند.
تحصیل در این کشور مثل سایر کشورها شامل مراحل زیر است:

مدارس

شروع سال تحصیلی در کانادا ماه سپتامبر وپایان آن ماه ژوئن است ودر اکثر ایالتها کودکان از پنج سالگی وارد مهدکودک واز شش سالگی وارد سال اول ابتدایی می شوند.تحصیلات مدرسه در 18-17 سالگی با اتمام سال دوازده دبیرستان به پایان میرسد.
شهریه دبیرستان ها ی دولتی حدود 16 هزار دلارکانادا وهزینه زندگی با خانواده کانادایی حدود 18هزاردلارکانادا درسال می باشد.

شهریه مدارس خصوصی شبانه روزی به علت امکانات رفاهی بیشترحدود 43هزاردلار کانادا می باشد. البته این مبلغ شهریه، بیمه دانش آموزی، خوابگاه ، خوراک ویونیفورم را پوشش می دهد.

کالج

کالج ها مراکز آموزشی هستند که روی رشته های کاربردی وفنی حرفه ایی تمرکز دارند. دوره تحصیل در کالج ها یک تا دوسال است وشرایط ورود به آن راحت تر از دانشگاه هاست. البته برخی از کالج ها کارشناسی نیز ارائه میدهند ویا دوره های یک ساله کاربردی برای فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد دارند تا با کسب تجربه کاری در رشته تحصیلی خود شانس بیشتری برای جذب در بازار کار داشته باشند.
شهریه یک سال تحصیل در کالج ها بسته به نوع رشته وایالت متفاوت وحدود14هزاردلار کانادا است.

کارشناسی

برخی از افراد ترجیح می هند تحصیلات دانشگاهی خود را از ابتدا در یکی از کشورهای توسعه یافته مانند کانادا شروع کنند. دوره کارشناسی در این کشور معمولاچهار ساله است وبرای گرفتن پذیرش دراین مقطع بسته به دانشگاه مورد نظر و رشته انتخابی، حداقل معدل 14برای دیپلم وپیش دانشگاهی لازم است البته در برخی رشته ها حداقل معدل 15 مورد نیاز است.
برای گرقتن پذیرش کامل داشتن مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5 ضروری است اما اگر متقاضی نمره کمتر گرفته باشد می توان پذیرش مشروط همراه با یک یا دوترم زبان (بسته به نمره آیلتس متقاضی)گرفت.
شهریه دانشگاه ها بسته به ایالت ، دانشگاه ورشته موردنظر بین 15 تا 19 هزار دلار کاناداست.
بعضی از دانشگاه ها به دانشجویان معدل بالاو مدرک زبان قابل قبول از همان ابتدا کمک هزینه تحصیلی وبورس بین 2000 تا 10000 دلاردر سال میدهند. البته در بیشتر دانشگاه ها دانشجو بعد از ترم اول ودریافت نتایج نیزمی تواند درخواست بورس کند.

کارشناسی ارشد

برای تحصیلات تکمیلی دانشگاه های کانادا از معتبرترین دانشگاه های دنیا محسوب می شوند.
گرفتن پذیرش در این مقطع نیز بستگی به معدل ودانشگاهی که متقاضی از آن فارغ التحصیل شده دارد. داشتن مدرک زبان آیلتس 6.5 نیز الزامی است.

برای اخذ پذیرش ازبرخی دانشگاه های کانادا در رشته های مهندسی GRE ورشته های مدیریت GMAT لازم است.
هزینه تحصیل در دوره ارشد بین 15 تا19هزار دلار کاناداست.
بعضی از دانشگاه های کانادا بسته به شرایط متقاضی ( معدل بالا، دارا بودن مقالات علمی در نشریات بین المللی، شرکت در سمینارها وکنفرانس های بین المللی ،دارا بودن آیلتس 6.5 و…)بورسیه وکمک هزینه تحصیلی بین 12 تا 18 هزار دلاردر سال می دهند.

دکترا

بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا، دانشگاه های کانادا را انتخاب می کنند.این اتنخاب به دلیل وجود دانشگاه های سطح بالا، امکان گرفتن بورس، امکان کار و زندگی بعد از اخذ مدرک دکتراست.

حداقل شرایط اخذ پذیرش دکترا در دانشگاه های کانادا عبارت است از:

 • مدرک کارشناسی چهار ساله با معدل حداقل 15
  • مدرک کارشناسی ارشد با معدل حداقل 16
  • مدرک زبان آیلتس حداقل 6.5
  • مدرک GRE حداقل وGMAT برای رشته های مالی ومدیریت
  • توصیه نامه ازسه تن از اساتید
  • Statement of Interest متناسب با رشته تحصیلی

از آنجایی که پذیرش در مقطع دکترا رقابتی است دارابودن حداقل شرایط بالا در واقع شرط ورود به این رقابت است وگرفتن پذیرش را تضمین نمی کند.دارا بودن مقالات علمی در نشریات بین المللی، شرکت در سمینارها وکنفرانس های بین اللملی وخلاصه رزومه قوی شانس دریافت پذیرش وبورسیه را بالا می برد.
هزینه تحصیل در دوره دکترا بین 15 تا 19هزار دلار کاناداست. هزینه زندگی در ایالت های مختلف کمی متفاوت است اما حداقل ماهی 1500 دلار کانادا برای یک زندگی متوسط دانشجویی لازم است.

کار هنگام تحصیل در کانادا

ازآنجایی که دانشجویان ایرانی دانشجو تمام وقت هستند اجازه کارنیمه وقت یعنی بیست ساعت در هفته هنگام تحصیل وتمام وقت در هنگام تعطیلات تحصیلی را دارند. برای کار در محل تحصیل یا خارج از آن نیاز به Social Insurance Number (SIN) است. گرفتن SIN نیاز به اجازه کار در ویزا دارد واگراین اجازه کاردر ویزا نخورده باشد باید ابتدا درخواست گرفتن آن را به Citizenship and Immigration Canada (CIC) بدهید که رایگان است. دانشجویان حتی اجازه کار بعد از فراغت از تحصیل دارند البته از آنجایی که ویزا تحصیلی تا سه ماه بعداز اتمام تحصیل معتبر است باید برای تمدید ویزا تحت عنوان Post- graduation work permit اقدام شود. برای گرفتن اجازه کار پس از فارغ التحصیلی باید دوره تحصیل حداقل هشت ماه بوده باشد.معمولا برابر مدت تحصیل وحداکثر تا سه سال اجازه کار داده می شود یعنی اگر مدت تحصیل چهار سال بوده همان سه سال اجازه ماندن وکار کردن داده خواهد شد.

موسسه راهیان آیین دانش با شعار” ما همراه واقعی شما هستیم” سعی بر کسب رضایت مندی بالای متقاضیان خود دارد

Translate »