GRE

GRE

آزمون GRE

هرساله هزاران ایرانی برای شرکت در دانشگاه‌های سرتاسر دنیا و به خصوص آمریکا درخواست شرکت در آزمون GRE را می‌دهند. ما در این مطلب شما را با این آزمون آشنا می‌کنیم.

در این مطلب، تلاش می‌کنیم تا شما مخاطبان ‌همیشگی این سایت را با آزمون GRE آشنا کنیم. سالیانه نزدیک به صدها هزار نفر در سراسر جهان سالانه در یکی از هزاران مراکز برگزاری آزمون GRE در نزدیک به 150 کشور دنیا شرکت می‌کنند تا خود را برای ورود به دانشگاه‌های مختلف دنیا به‌خصوص آمریکای شمالی، آماده کنند. جالب است بدانید که در ایران نیز این آزمون هر هفته و در سازمان سنجش برگزار می‌شود.

آزمون GRE چیست؟

GRE‌ کوتاه شده واژگان Graduate Record Examination است و درواقع سنجش توانایی تحصیلی متقاضیان در مقاطع عالیه بوده و سه مهارت محاسبات ریاضی، درک مطلب و مقاله‌نویسی را موردسنجش قرار می‌دهد. نمره آزمونGRE در حقیقت معیار سنجش سطح زبان انگلیسی داوطلب به هنگام پذیرش در دانشگاه قلمداد میشود و به عنوان مدرکی الزامی برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد پ و دکترا بوده و کسب امتیاز خوب در آن می‌تواند به عنوان وجه تمایز شما سایرین باشد.

شرکت‌کنندگان این آزمون را امتحانی دشوار قلمداد کرده‌اند. بیشتر سختی آن‌هم در بخش مقاله‌نویسی تحلیلی و عمومی است که موضوعاتی مطرح می‌شود که شاید خیلی از داوطلبان تاکنون با آن آشنایی نداشته باشند. سنجش مهارت ریاضیات هم که شامل ۴۰ سوال است درجه سختی آن در حد سؤالات دبیرستان می‌باشد. اما به دلیل ارائه این سوال ها به زبان انگلیسی و وقت اندک این آزمون، این بخش نیز سختی‌های خودش را دارد.

بخش درک مطلب هم بعضاً کلمات مترادف و متضادی دارد که حتی دارندگان مدرک کارشناسی ارشد زبان‌شناسی انگلیسی هم به‌سختی می‌توانند جواب درست را پیدا کنند. با تمام این تفاسیر، داوطلبانی که حداقل ۶ ماه وقت خود را صرف مطالعه برای این آزمون کنند، می‌توانند نمره قابل قبولی به دست آورند به‌طورمعمول کسب حداقل ۵۰ درصد نمره در هر بخش لازمه قبولی تلقی می‌شود.

معرفی تفصیلی بخش ای مختلف آزمون

بخش ریاضیات

همانطور که در بالا هم به آن اشاره شد، در این آزمون ۲ سری سوال ۲۰ تایی برای بخش ریاضیات وجود دارد که زمان پاسخگویی به آن ۷۰ دقیقه است. قسمت سخت این بخش سوالات نموداری است که با توجه به یک نمودار از شما چند سوال پرسیده می شود. این بخش نیاز به دقت عمل بیشتری دارد. سطح سوالات ریاضی در حد کتاب‌های دبیرستانی بوده و شاید تنها دلیل عدم موفقیت در آن، نداشتن دقت کافی و سرعت عمل است. جالب است بدانید که سوالات این بخش نمره منفی ندارد.

بخش واژگان

درجه سختی این بخش در واژگانش خلاصه شده که برای رد شدن از آن، نیاز به داشتن دایره‌ی لغات گسترده‌ است . سوالات این بخش ۵ گزینه‌ای بوده و نمره منفی نیز ندارد. بخش واژگان دو سری سوال ۲۰ تایی دارد و مدت زمان پاسخگویی به هر بخش 30 دقیقه است. کسب نمره‌ی بالا در این بخش شانس شما برای پذیرش در دانشگاههای معتبر را افزایش میدهد.

بخش نگارش تحلیلی

در این بخش شما باید برای دو موضوع مطالبی بنویسید و برای هر موضوع هم ۳۰ دقیقه زمان دارید. از بین چند موضوع، باید یکی را انتخاب کرده و برای آن چند خط نگارش کنید. تحلیل دقیق ، داشتن گرامر پیچیده، تعداد لغات زیاد و .. در این بخش بر روی نمره شما تاثیر مثبتی دارند. نمره‌ی این بخش نیز از ۶ محاسبه می شود و کسب نمره ۴ در آن خوب بوده و از بخش مشابه تافل مشکلتر است زیرا در این بخش تحلیل منطقی موضوع نیز در کنار دانش زبانی اهمیت ویژهای دارد. در بخش دوم، شما باید چند خط درباره موضوعی توضیح ارائه دهید. هر چند این موضوع ظاهرا منطقی به نظر برسد ولی در اصل اشکالاتی اساسی دارد که شما باید آنها را بیان کنید.

GRE چه فایده‌ای دارد؟

خیلی‌ها معتقدند که این آزمون فایده نداشته و تنها موجب اتلاف وقت می‌شود. اما درواقع، باوجود سختی‌های این آزمون که به‌صورت الکترونیکی هم برگزار می‌شود، فوایدی به‌صورت زیر دارد:

۱- مرور تمام مطالب پایه در رشته ریاضی

۲- یادگیری معادل انگلیسی تمام فرمول‌های ریاضی، شیوه‌های حل مسائل، اسامی اشکال ریاضی

۳- یادگیری کلمات انگلیسی پرکاربرد در متون دانشگاهی

۴- یادگیری شیوه‌های تحلیل منطقی و درک مسائل که در آینده و در دوران تحصیل به شما کمک شایانی خواهد کرد.

۵- یادگیری ساختار مقاله‌نویسی ، شیوه پرداختن به یک موضوع و نتیجه‌گیری از آن

ذکر این فواید بدین دلیل بود که به هر صورت هر آزمونی موجب رشد مهارت‌های داوطلبین می‌شود. آزمون GRE هم باوجود تمام دشواری‌هایی که دارد در تقویت سه مهارت ریاضی، درک مطلب و مقاله‌نویسی به شما کمک می‌کند

با شرکت و پذیرفته شدن در این آزمون، سواد زبان انگلیسی دانشگاهی شما افزایش می‌یابد. قطعاً با آمادگی در این آزمون، درک شما از مسائل دانشگاهی نیز بالاتر می‌رود. بنابراین اگر قصد شرکت در این آزمون را دارید، بدانید که GRE ، دانش زبان انگلیسی شما را ارتقا خواهد داده و صرف وقت و هزینه جهت آمادگی در آن برای شما سودمند خواهد بود.

چه دانشگاه‌هایی نیاز به این مدرک دارند؟

شما برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا برای بیشتر دانشگاه‌های آمریکا، نیاز به مدرک GRE دارید. البته تعداد کمی از دانشگاه‌ها هم بر اساس قوانین داخلی خود، از داوطلبین مدرک GRE را درخواست نمی‌کنند. برای تحصیل در کانادا هم، تعداد دانشگاه‌هایی که به این مدرک نیاز ندارند اندکی از آمریکا بیشتر است.

 

By |۱۳۹۸-۷-۱۷ ۱۵:۱۱:۲۰ +۰۰:۰۰۱۷ام مهر, ۱۳۹۸|Categories: کانادا|Tags: |۰ Comments

About the Author:

Leave A Comment

موسسه راهیان آیین دانش با شعار” ما همراه واقعی شما هستیم” سعی بر کسب رضایت مندی بالای متقاضیان خود دارد

Translate »