Studying Law in Canada

Studying Law in Canada

 تحصیل در رشته حقوق در کانادا

رشته حقوق از رشته های تحصیلی است که همیشه مورد توجه بسیاری از دانشجویان در سراسر دنیا می باشد. از این رو قصد داریم تا مختصری درباره حقوق در کانادا توضیح دهیم.

تحصیل در رشته حقوق در کانادا شرایط منحصر بفرد خود را دارد. برای تحصیل در رشته حقوق در کانادا متقاضیان باید ابتدا یک دور کارشناسی در رشته های علوم انسانی داشته باشند.

برخی دانشگاه ها مانند کنکوردیا رشته هایی چون Law &society ,administrated law, international law را ارائه می دهند که علاقه مندان به حقوق در کانادا می توانند تحصیل در این رشته ها را برای کارشناسی خود در نظر بگیرند.

در واقع امکان تحصیل در رشته حقوق درکانادا به طور مستقیم بعد از فارغ التحصیلی از دبیرستان وجود ندارد.

دوره های کارشناسی به طور معمول 4 ساله هستند البته برخی از دانشگاه ها اتمام 3 سال طول دوره تحصیلی را نیز قبول می کنند. لذا دانشجویان باید در مورد اتمام دوره 3 یا 4 ساله حتما در دانشگاه مقصد تحقیق کنند.

برای دریافت پذیرش در رشته حقوق در کانادا نه تنها داشتن یک مدرک کارشناسی لازم است بلکه داشتن نمره قابل قبول در آزمون LSAT نیز از شرایط لازم دیگری است که علاقه مندان این رشته باید در نظر داشته باشند.

آزمون LSAT چهار بار در سال برگزار می شود. این آزمون توانایی دانشجویان در خواندن ودرک متون پیچیده، مدیریت اطلاعات ونتیجه گیری های معقول، تفکر انتقادی همچنین تجزیه وتحلیل های لازم برای مباحثه را می سنجد.

آزمون LSAT دارای سه بخش است:

Reading comprehension questions

Analytical reasoning questions

Logical reasoning questions

نمره LSAT از 120 تا 180 است که معمولا نمره 150 برای ورود به رشته حقوق در کانادا لازم است.

متقاضیان می توانند چندین باردراین آزمون شرکت کند ومحدودیتی برای ثبت نام وجود ندارد. بسیاری ازدانشجویان در ماه ژوئن پس از سال سوم کارشناسی و یا ابتدای سال چهارم کارشناسی خود اقدام به ثبت نام در این آزمون می کنند. نمره قابل قبول و موفقیت برای دریافت پذیرش در دانشکده های حقوق در کانادا با هم کمی متفاوت است ودانشجویان باید با توجه به اتنخاب دانشکده مورد نظرشان نمره لازم را بیاورند.

تحصیل در دوره کارشناسی حقوق در کانادا

مقطع کارشناسی حقوق در کانادا L.L.B یا JD است و معمولاسه تا چهار سال طول می کشد.

۲۵ دانشگاه در کانادا رشته حقوق را ارائه می کنند که ۶ دانشگاه درایالت انتاریو می باشد. برای مثال رشته JD که در دانشگاه تورنتو سه ساله می باشد به شرح زیراست:

سال اول تحصیل در دانشکده حقوق

دانشجویان دوره های مقدماتی را در زمینه هایی نظیر قانون کیفری، قانون اساسی، قانون مالکیت و قانون قراردادها یاد می گیرند. بسیاری از فعالیتهای اضافی و تجربیات داوطلبانه برای دانشجویان سال اول وجود دارد.

بسیاری از دانشجویان به طورداوطلبانه در موسسات حقوقی یا سازمان های غیر انتفاعی درمشاوره های مشتریان شرکت می کنند. حضور در باشگاه های دانشجویی وشرکت در رویدادهای اجتماعی نیزیکی دیگر از فعالیتهای دانشجویان حقوق است.

سال دوم تحصیل در دانشکده حقوق

در طول سال دوم فرصت ها بسیاری وجود دارد تا دانشجویان بتوانند واحد های درسی مورد علاقه خودشان را براساس زمینه علاقه شان بگذرانند.

شرکت در برنامه های Moot یعنی بازسازی یک دادگاه فرضی در طول سال اول ودوم تحصیل یکی از فعالیتهای عملی دانشجویان می باشد. دانشجویان در حکم یک وکیل ظاهر می شوند و داوران در مورد عملکرد آنها قضاوت می کنند.

سال سوم تحصیل در دانشکده حقوق

سال سوم در واقع سال آخر JD است و دانشجویان واحدهای کاملا تخصصی را می گذرانند و روی مقالات پژوهشی مورد علاقه اشان کار می کنند.

تحصیل در دوره کارشناسی ارشد حقوق در کانادا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حقوق در کانادا The Master of Laws (LLM) معمولا یک تا دو سال می کشد.

تحصیل در دکترا حقوق در کانادا

دوره دکتری حقوق در کانادا The Doctor of Juridical Science (SJD) سه ساله است وگزینه مناسبی برای متقاضیان علاقه مند به تدریس در دانشگاه یا کارهای پژوهشی می باشد.

کار به عنوان وکیل در کانادا

پس از فارغ التحصیل شدن از دانشگاه باید یکی از دوراه زیر طی شودسپس در Bar Exam شرکت کرد:

  1. گذراندن 10 ماه کاروزی زیر نظر یک وکیل مجوزدارکه اصطلاحاArticling گفته می شود.
  2. ویا گذراندن دوره Law Practice Program (LPP) که این دوره شامل چهارماه درس تئوری وچهار ماه کارورزی است.

به طور مثال در ایالت آنتاریو این دوره معمولا اواخر آگوست یا اوایل سپتامبرشروع وتا آخر اپریل ادامه دارد. دانشگاه Ryerson به زبان انگلیسی وداننشگاه Ottawa این دوره را ارائه می دهند.

Bar Exam : این آزمون شامل دوبخش Barrister and Solicitor exams است که سه بار در سال برگزار می شود و 7 ساعت طول می کشد.

Barrister Examination اطلاعات متقاضیان را در مورد حقوق عمومی، روند کیفری، حقوق خانواده ودعوی مدنی ارزیابی می کند و Solicitor Examination اطلاعات مربوط به مشاوراملاک، قانون کسب وکار، وصیت نامه ومدیریت املاک را مورد سنجش قرار می دهد.

فرصت های شغلی

زمینه های بسیاری وجود دارد که یک وکیل می تواند به عنوان شغل انتخاب کند. این فرصت های شغلی در مجموع به سه دسته تقسیم می شوند:

  1. کاردربخش های عامه المنافع

کار در گروه هایی که با منافع عمومی دررابطه هستند مانند موسسه حقوقی کانادایی- آفریقایی، صندوق حقوق زنان و آموزش، انجام امور حقوقی در یک موسسات حقوقی عمومی مانند چینی ها و افراد جنوب شرقی آسیا مقیم تورنتو

  1. کار در بخش خصوصی

کار درشرکتهای بزرک وکوچک حقوقی با مشتریانی که می توانند افرادباشند ویا موسسات وشرکتهای مختلف

  1. کار دولتی

کارهای دولتی مانند دادستانی، کار در وزارتخانه هایی چون وزارت بهداشت یا وزارت کار

 

By |۱۳۹۸-۸-۱۳ ۱۳:۳۶:۱۲ +۰۰:۰۰۵ام مرداد, ۱۳۹۸|Categories: courses in Canada, تحصیل در کانادا, کانادا|Tags: , |۰ Comments

About the Author:

Leave A Comment

موسسه راهیان آیین دانش با شعار” ما همراه واقعی شما هستیم” سعی بر کسب رضایت مندی بالای متقاضیان خود دارد

Translate »