Work and study in Canada

//Work and study in Canada

Work and study in Canada

کار و تحصیل در کانادا

تامین هزینه های تحصیل و زندگی یکی از نگرانی های همیشگی دانشجویان بین المللی است وهمین امرسبب میشود اکثرمتقاضیان تحصیل درخارج به دنبال کشورهایی باشند که امکان کار همزمان با تحصیل وجود داشته باشد. خوشبختانه درکشورهایی مانند استرالیا وکانادا نه تنها اجازه کار همزمان با تحصیل هست بلکه امکان پیدا کردن کار نیز نسبت به کشورهای دیگر بیشتر است.

قبل ازژوئن سال 2014 دانشجویان برای کارهمزمان با تحصیل نیاز به گرفتن اجازه کار از اداره مهاجرت کانادا داشتندالبته با دریافت ویزا می توانستند در پردیس دانشگاهی یعنیon campus  کار کنند وبرای آن نیازی به اجازه کار نبود. منتهی پس از تاریخ مذکور شرایط تغییر کردودانشجویان برای کار off campus نیز دیگر نیازی به اجازه کار ندارند.

علاقه مندان به تحصیل در کانادا می توانند با دریافت ویزای دانشجویی همزمان با تحصیل در کانادا هفته ایی 20 ساعت ودرزمان تعطیلی دانشگاه به طور تمام وقت کار کنند. البته دانشجویان دوره زبان ودروس آمادگی مثل فوندایشن اجازه کار ندارند.

برای اطلاعات بیشترمی توانید به سایت اداره مهاجرت کانادا مراجعه کنید:

http://www.cic.gc.ca/english/study/work-offcampus.asp

کارهمسر دانشجودر کانادا

همسردانشجوکه ویزای همراه دارد می تواند به طور تمام وقت کار کند واین یک مزیت تحصیل در کانادابرای دانشجویان متاهل است که بتوانند بخشی از هزینه های خود را پوشش دهند.

Post-Graduation Work Permit Program (PGWPP)

طبق این برنامه کلیه فارغ التحصیلان کانادا بعد از اتمام درس می توانندبرابر مدت تحصیل شان در کانادا بمانند وکارکنند البته دوره تحصیل باید از 8 ماه بیشتر باشد وحداکثر هم تا 3 سال اجازه کار دارند.

مثلا اگر یک دوره لیسانس 4 ساله گذرانند اجازه کاربرای مدت 3 سال بعد از فارغ التحصیلی را دارند.

این نوع اجازه اقامت بعد از تحصیل در کانادا یکی از ویژگی های خاص تحصیل در کانادا می باشد که فرصت کسب تجربه کارورندگی در کانادارا برای دانشجویان فراهم می کند.

کاربه عنوان کارآموزدر کانادا – Co-op Student یاIntern

برخی از دوره های تحصیل در کانادا دارای کاروزی است و دانشجو موظف به گذراندن واحدهای عملی برای کسب مهارت وتجربه کاری است. این دوره ها به اصطلاح Co-op program نام دارندوممکن است به دانشجو دستمزد داده شود یا بدون دستمزد باشد. نکته مورد توجه آن است که واحدهای عملی این دوره ها نیاید بیش از 50 درصد کل واحدها باشد.

پیدا کردن محل کار برای کارآموزی در دوره های Co-op به عهده خود دانشجو است و کالج ها در این مورد فقط به دانشجویان کمک می  کنند مثلا لیست مراکزی که معمولا دانشجو برای کارآموزی می پذیرند را در اختیار آنها می گذارند.

دوره های Co-op در رشته های مختلف و مقاطع تحصیلی متفاوت وجود دارد:

Graduate Certificate معمولا این دوره ها هشت ماه تا یک سال است.

Diploma مدت دوره دیپلما دوسال است.

Advanced Diploma  که مدت دوره سه سال است.

Bachelor برابر کارشناسی در ایران است ومدت آن معمولا چهار سال است مانند مدیریت مراقبت های بهداشتی

Post Graduate Certificate Program این دوره مناسب متقاضیانی است که دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند ونیاز به گذراندن دوره های عملی دارند تا در رشته مورد علاقه خود تجربه کاری بیشتری کسب کنند درواقع گذراندن این دوره، افراد را برای کار در کانادا آماده می کند  وچون با محیط های متفاوت کاری سرو کار دارند به نوعی ازطریق شبکه اجتماعی شانس بیشتری برای جذب در بازارکارمی کنند.

SIN چیست؟

دانشجویان بین المللی برای کار در کانادا باید Social Insurance Number (SIN) داشته باشندزیرا کارفرمایان برای استخدام دانشجویان  نیازمند ارائه این شماره به اداره مالیات هستند.

وجود SIN در واقع یک مزیت برای دانشجویان است چون تمامی سوابق کاری ومالیاتی آنان باتوجه به شماره اجتماعی آنها ثبت می شود.

جهت دریافت SIN بایدازService Canada اقدام کنیدکه در فرودگاه نیز شعبه دارد. برای اطلاعات بیشترمی توانید به لینک زیر مراجعه  کنید:

https://www.canada.ca/en/employment-social-development/services/sin.html

شرایط ودرآمد کار دانشجویی

معمولا بیرون از دانشگاه ها شانس بیشتری برای پیدا کردن کار هست. عوامل زیادی در پیدا کردن کار موثراست مانند میزان تسلط فرد به زبان انگلیسی، دانش ومهارت، توانایی ایجاد واستفاده از روابط اجتماعی وبالاخره پشتکار

کارهایی که بیشتردانشجویان درحین تحصیل پیدا می کنند معمولا کار در رستوران، فروشندگی، مراقبت ازکودکان و …است که درآمد آن بین 10 تا 15 دلار در ساعت است.

By |۱۳۹۸-۶-۱۰ ۱۳:۵۷:۲۷ +۰۰:۰۰۵ام مرداد, ۱۳۹۸|Categories: کانادا|Tags: , |۰ Comments

About the Author:

Leave A Comment

موسسه راهیان آیین دانش با شعار” ما همراه واقعی شما هستیم” سعی بر کسب رضایت مندی بالای متقاضیان خود دارد

Translate »